PORTAL BEZPIECZEŃSTWA I OBRONNOŚCI AKADEMII SZTUKI WOJENNEJ
Zasoby cyfrowe, do których Biblioteka Akademii Sztuki Wojennej nie posiada praw majątkowych, a które są chronione prawem autorskim (Dz.U. z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych) dostępne są w zasobach biblioteki cyfrowej jesdynie z komputerów w budynku Biblioteki w ramach czytelni.
W zasobach biblioteki cyfrowej znajdują się dzieła, do których Uczelnia ma prawa majątkowe oraz takie, których ochrona praw autorskich wygasła. Jeżeli w naszych zbiorach nie możesz znaleźć pożądanej kopii cyfrowej zapraszamy do skorzystania z katalogu biblioteki tradycyjnej.
Okres realizacji Projektu
09.01.2017–08.01.2020 r.
Cele projektu
Celem głównym projektu jest udostępnienie poprzez Portal Bezpieczeństwa i Obronności Akademii Sztuki Wojennej szerokiej grupie odbiorców ponad 47 tysięcy zdigitalizowanych dokumentów stanowiących zasoby nauki z zakresu obronności i bezpieczeństwa kraju gromadzone w Bibliotece Głównej Akademii Sztuki Wojennej. Cel główny będzie realizowany przez następujące cele szczegółowe:
Cel szczegółowy 1: Poprawa stanu technicznego i stworzenie pracowni digitalizacyjnej biblioteki;
Cel szczegółowy 2: Poprawa dostępności do zasobów naukowych biblioteki ASzWoj poprzez uruchomienie nowoczesnego Systemu informatycznego;
Cel szczegółowy 3: Wzrost jakości zbiorów bibliotecznych poprzez wykonanie cyfrowego repozytorium biblioteki ASzWoj;
Cel szczegółowy 4: Wzrost jakości działań promocyjnych i możliwości upowszechniania zasobów biblioteki ASzWoj wśród podmiotów i osób zajmujących się tematyką obronności i bezpieczeństwa Państwa.
Planowane efekty
Podstawowym i najważniejszym efektem projektu będzie budowa Portalu Bezpieczeństwa i Obronności ASzWoj, przez co ułatwiony będzie dostęp do zasobów naukowych w zakresie bezpieczeństwa i obronności i popularyzacja wiedzy w tych dziedzinach nauki. Poza tym do planowanych efektów i korzyści należy zaliczyć przede wszystkim:
- Wsparcie rozwoju obronności i bezpieczeństwa państwa;
- Wpływ na rozwój edukacji oraz tożsamości narodowej;
- Ułatwienie procesów badawczych i zarządzania wiedzą;
- Personalizacja zarządzania zbiorami w sieci i wpływ na społeczeństwo informacyjne;
- Ochrona i bezpieczeństwo zbiorów;
- Wzrost efektywności operacyjnej Biblioteki i Uczelni;
- Zdobycie doświadczenia pracowników Uczelni w realizacji projektów.
Wartość projektu
11 956 504,00 PLN, w tym:
- wkład Funduszy Europejskich: 10 036 732,08 PLN;
- środki z budżetu państwa: 1 822 811,92 PLN;
- wkład własny ASzWoj: 96 960,00 PLN.